Rodzaje miodów

Wiele słyszy się o dobroczynnym działaniu miodu. Warto jednak wiedzieć, jaki miód jest najlepszy i czy każdy posiada takie same, odżywcze właściwości.
Podstawową wiedzą jaką musimy mieć jest fakt, że miód dzieli się na naturalny i syntetyczny, wytwarzany przez ludzi, ale nie mający nic wspólnego z tym prawdziwym, zbieranym przez pszczoły. Nie posiada on tak dobrych dla ludzi właściwości leczniczych, smakowych i zapachowych, warto więc przy wyborze miodu patrzeć na etykiety kupowanych przez nas produktów.

Miód naturalny dzielimy na miód nektarowy (kwiatowy) i spadziowy, często pojawiają się również miody mieszane, kwiatowo-spadziowe i spadziowo-nektarowe. Miody nektarowe różnią się pochodzeniem od miodów spadziowych. Te pierwsze pochodzą z nektaru kwiatów i często mają kolor żółty, zbliżony do nektaru kwiatów. Te drugie pochodzą ze spadzi wytwarzanej przez mszyce, są to miody o ciemniejszym kolorze, często również o kwaskowatym smaku.


Miody kwiatowe mogą pochodzić z nektarów jednej rośliny bądź wielu różnych gatunków. Z tego powodu wyróżnia się miody wielokwiatowe i miody mające w swoim składzie w przeważającej ilości nektar konkretnej rośliny. Wśród nich można wymienić miód wrzosowy, lipowy, akacjowy, koniczynowy, malinowy i inne. Miody takie są zbierane zaraz po przekwitnieniu danej rośliny, aby w składzie zawierała się w przeważającej ilości tylko ona.
Spośród miodów spadziowych występujących w Polsce najczęściej spotykamy te, które powstają ze spadzi jodły bądź świerka, rzadko spotyka się miody z drzew liściastych.

Warto również wspomnieć o miodzie manuka, pochodzącym z Nowej Zelandii, a coraz częściej pojawiającym się w Polsce. Na jego bazie powstaje wiele naturalnych kosmetyków, które zdobywają coraz większe rzesze fanów.
Zależnie od rodzaju miodu, który wybierzemy, możemy stosować go na różne schorzenia. Miód wrzosowy pomoże w chorobach pęcherza moczowego, nerek i prostaty, miód wielokwiatowy spożywany w zimie złagodzi objawy alergii wiosną i latem; miód akacjowy pomoże osobom z problemami trawiennymi; miód rzepakowy wzmocni serce i układ krążenia. Warto kupując miód kierować się nie tylko walorami smakowymi, ale również jego właściwościami leczniczymi, gdyż może on pomóc w wielu różnych dolegliwościach.

Kasia W.
redakcja serwisu
www.kaszubskiemiody.com.pl
redakcja@kaszubskiemiody.com.pl