Miód akacjowy

Miód akacjowy

Miód akacjowy ma kolor biały lub kremowy, zapach kwiatów akacji, smak słodki, mdły. Znajduje zastosowanie przy zaburzeniach układu trawiennego (zgaga, kwasota). Długo krystalizuje. Miód akacjowy pozyskuje się w okresie kwitnięcia wspomnianej rośliny. Jest on zupełnie inny od wszystkich bursztynowych, czy herbacianych miodów. Jego barwa jest niebywała… Jest to miód jasnosłomkowego koloru, czasem przechodzący w słomkowożółty. W postaci lejącej znowuż, jest prawie bezbarwny. Po skrystalizowaniu przybiera biały lub kremowo-żółty kolor. Krystalizacji ulega bardzo wolno, a w postaci płynnej może pozostać przez kilka miesięcy.
Pachnie nieco mdło, z wyczuwalną nutą woni kwiatów akacjowych. Ma subtelny, ale słodki smak, toteż zyskał uznanie wśród najmłodszych konsumentów.
Jak każdy miód, miód akacjowy ma zastosowanie we wspomaganiu leczenia przeróżnych dolegliwości. Podobnie do reszty miodów zdradza zbawienne oddziaływanie na nasz układ pokarmowy.

Można go stosować z powodzeniem w zaburzeniach trawienia, skurczach, zapaleniach żołądka i jelit oraz przy nadmiernej sekrecji soków żołądkowych (nadkwaśność).
Bywa pomocniczo wykorzystywany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Usprawnia też pracę wątroby, wspomagając jej „detoksykację”. Może być stosowany u cukrzyków z łagodną postacią choroby.

Z uwagi na to, że miód akacjowy zawiera dużą ilość cukrów prostych, jest polecany przy zwiększonej aktywności naszego mózgu, zmęczeniu fizycznym, psychicznym i osłabieniu organizmu. Wykazuje działanie uspokajające, pomaga w walce z bezsennością, ale też wzmacnia nasz ustrój w chwilach wyczerpania chorobami. Zawiera substancje chroniące i usprawniające układ sercowo-naczyniowy. Zapobiega tworzeniu się kamieni w organizmie, a więc z pozytywnymi efektami jest wykorzystywany jako profilaktyka ich występowania. Ponadto miód akacjowy stosuje się w leczeniu chorób zapalnych i bakteryjnych nerek i całego układu moczowego. Ma działanie moczopędne.

Miód ten ma niskie właściwości antybiotyczne, ale jest stosowany w walce z zakażeniami ropnymi skóry (gronkowcowymi, paciorkowcowymi, zgorzelowymi) w formie bezpośrednio przykładanych okładów. Może doprowadzić do wyleczenia.Od dawna miód akacjowy wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Jest pomocny w przeziębieniach, stanach zapalnych gardła i przy kaszlu.


9 komentarzy do “Miód akacjowy

  1. Witam. Mam pytanie dotyczącą miodu akacjowego. Jak spożywać aby jego welory lecznicze były skuteczne? Czy rozpuszczać w wodzie czy też nie. Czy można nim słodzić herbatę? Mam problemy z żoładkiem. Pozdrawiam

  2. WItam proszę o informację i cenie miodu akacjowego, rzepakowego w słoiku szklanym 1 litr . Pozdrawiam

  3. Ja zazwyczaj spożywam miód akacjowy z rumiankiem. Zaparzam rumianek, czekam aż zrobi się letni i dodaję 1 łyżeczkę miodu. Pycha 🙂

  4. Witam.Mój komentarz moze nie w ty kmi
    m miejscu.Otóż ja stosuję bardzo regularnie miód gryczany ze względów zdrowotnych jak również na walory smakowe.Moje cho=e serce utrzymuje się w doskonalej kondycji minęły dokuczliwe skurcze,doskonale funkcjonuje mój umysł,proces starzenia sie mojego ciala jest zasadniczo spowolniony.

  5. Nie znałem wcześniej takiego smaku miodu! Kaszubski miód to dla mnie odkrycie roku. Delikatny, a jednocześnie pełen charakteru. Idealny do herbaty, a także jako dodatek do potraw. Zdecydowanie polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *