Szukaj na stronie:

Miód ze spadzi drzew iglastych

Miód ze spadzi drzew iglastych – zazwyczaj szarozielony, o delikatnym smaku, mało słodki. Działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie i antyseptycznie. Stosowany przy obniżonej odporności organizmu, schorzeniach płuc, stawów i układu nerwowego. Przeciwdziała promieniowaniu jonizującemu. Polecany dla dzieci. Miód spadziowy z drzew iglastych pozyskiwany jest przez pszczoły ze spadzi roślin iglastych, takich jak: jodła świerk, sosna i modrzew. W składzie miodu spadziowego znajdują się zazwyczaj niewielkie ilości miodu nektarowego. W Polsce przeważają miody ze spadzi jodłowej i świerkowej.
Miód płynny ze spadzi iglastej ma barwę ciemną, od zgniło-zielonej, poprzez brązową do prawie czarnej. Miody spadziowe wiosenne są zwykle jaśniejsze od miodów spadziowych letnich. Po skrystalizowaniu miody spadziowe przybierają barwę ciemnobrązową z odcieniem szarym lub zielonkawym.
Miody spadziowe charakteryzują się dużą lepkością i większą gęstością (są cięższe) w porównaniu z miodami nektarowymi. Krystalizują trudno i nierównomiernie przyjmując postać drobnokrystaliczną lub grudkowatą – dotyczy to miodów o zabarwieniu jaśniejszym. Natomiast miody ciemnobrunatne mają konsystencję niejednorodną tzn. ulegają rozwarstwieniu na część stałą i płynną. Odmiany miodu spadziowego różnią się od siebie szybkością krystalizacji wpływ na to ma zawartość trójcukru melecytozy zwanego też cukrem spadziowym. Im więcej tego cukru tym krystalizacja jest szybsza. Według Polskiej Normy zawartość tego cukru łącznie z sacharozą nie może przekraczać 10 %. Melecytoza ma ograniczoną rozpuszczalność w wodzie. Przy suchej i ciepłej pogodzie miód spadziowy zawierający dużo melecytozy może skrystalizować już w plastrach przybierając szare zabarwienie. Z tego powodu miód taki pszczelarze nazywają miodem kamiennym lub cementowym.
W smaku miody spadziowe są dość łagodne, mało słodkie, czasem mogą być gorzkawe lub kwaśne. Często miody spadziowe letnie zawierają domieszkę miodu gryczanego nadającego mu specyficzny smak i zapach. Skład chemiczny miodów spadziowych zależy od rodzaju pożytku spadziowego i okresu zbioru. W porównaniu z miodem nektarowym odznaczają się z reguły wyższą zawartością związków azotowych, mineralnych, dekstryn, enzymów, kwasów organicznych i substancji antybiotycznych. Oprócz dominujących cukrów prostych (nie mniej niż 60 %) glukozy i fruktozy oraz sacharozy i melecytozy występują inne rodzaje cukrów, w tym niekorzystne dla pszczól jak: rafinoza, galaktoza i mannoza, stąd miody spadziowe nie stanowią dobrego pokarmu dla pszczół. Miody spadziowe z drzew iglastych odznaczają się aktywnością antybiotyczną, dotyczy to zwłaszcza spadzi jodłowej i świerkowej. Ze względu na wysoką zawartość biopierwiastków makro i mikrośladowych miód ten powinien być stosowany jako odżywka w okresie rekonwalescencji, u osób z hiperwitaminozą, anemią oraz pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Ponadto działa w stanach zapalnych dolnych dróg oddechowych, w chorobach przemiany materii, chorobach przewodu pokarmowego, chorobach serca, naczyń krwionośnych, miażdżycy oraz schorzeniach nerek, chorobach reumatycznych i schorzeniach skóry.

7 Komentarze

 1. Marek
  Opublikowano 19 sierpnia 2013 at 05:01 | Permalink

  Pamietam smak miodu spadziowo-lesnego mojej Babci—wysmienity.Zbierany w gorach.

 2. Peter
  Opublikowano 22 września 2013 at 20:02 | Permalink

  Miód spadziowy też mi się kojarzy z górami.Proszę o nieco więcej informacji jakie drzewa iglaste spadziowały w tym roku na Kaszubach i czy często udaje się pozyskać miód spadziowy w waszym ternie??? Może coś więcej o lokalizacji pasiek na spadzi, bo to istotne z uwagi na duże ryzyko zanieczyszcznie spadzi zanieczyszczniami z pow. atmosferycznego, zwłaszcz tymi z „palenisk” domowych.

 3. Michal
  Opublikowano 22 października 2013 at 13:22 | Permalink

  A ja już zakupiłem od kolegi pszczelarza, kilka słoików miodów spadziowych świerkowych i jodłowych. Z miodobrań w różnych terminach. Świetne. Zbierane w Beskidzie Wyspowym. Pyszne.

 4. Józef
  Opublikowano 17 listopada 2013 at 21:04 | Permalink

  ….jest po prostu rewelacyjny…gdy ma jeszcze domieszkę wrzosu to wręcz ..cos na ktorego temat trudno znajsc przymiotnik

 5. chris
  Opublikowano 18 stycznia 2014 at 21:09 | Permalink

  Pycha

 6. Piotr
  Opublikowano 22 października 2014 at 13:02 | Permalink

  Czy jedząc miód (przy równoczesnym unikaniu cukru i słodyczy) kilka łyżek dziennie można się nabawić w starszym wieku cukrzycy? Czy ktoś może autorytatywnie odpowiedzieć na to pytanie?

  • Józef
   Opublikowano 26 lipca 2016 at 20:55 | Permalink

   …..od miodu nikt cukrzycy nie dostanie..jedz rano łyżkę popracuj fizycznie ..i na pewno tej choroby nie nabędziesz..wręcz przeciwnie..poczytaj n/t w poradnikach internecie itp…jestem diabetykiem i tak postępuję

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

 • Popularne słowa

 • Sonda – Twoje zdanie

  Twój ulubiony miód?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
 • ©2012 Wszelkie prawa zastrzeżone przez P. Annę Kosecką.
  Projekt i realizacja: Inpero.pl Sp. z o.o.