Szukaj na stronie:

Co robić w przypadku użądlenia?

Zima powoli się kończy, zbliża wiosna, potem lato, a co za tym idzie niebezpieczeństwo użądlenia przez owady. Warto wiedzieć kilka faktów na ten temat,  gdyż skutki użądlenia u wielu osób są poważne.

Użądlenie pszczoły: jeżeli w miejscu użądlenia, cały czas jest żądło, usuń je. W tym celu podważ żądło nożem, paznokciem bądź użyj do tego pompki do usuwania kleszczy.  Po usunięciu żądła, przyłóż kostkę lodu lub cebulę. To uśmierzy ból oraz zmniejszy obrzęk. Jeżeli to nie działa, polej co jakiś czas ukąszone miejsce octem i zabandażuj, w tej sposób zmniejszysz wystąpienie reakcji alergicznej. Można też wypić wapno. Jeśli po użądleniu poczujesz się słabo i będziesz miał zawroty głowy, niezwłocznie zwróć się do lekarza, ponieważ możesz mieć objawy alergii i wstrząsu.

Użądlenie szerszenia: jest najbardziej bolesne i niebezpieczne. Wstrząs anafilaktyczny, który może wystąpić zagraża życiu, nie wolno go lekceważyć i niezwłocznie udać się do lekarza. Charakterystyczne objawy wstrząsu to: spadek ciśnienia krwi, potliwość, duszności, obrzęk dróg oddechowych, a nawet utrata przytomności. W przypadku osoby, która nie jest uczulona wskazane jest użycie maści z hydrocortisonem, okłady z altacetu i calcium oraz można zażyć środki przeciwbólowe.

Użądlenie osy:  jest ono mniej groźne i bolesne. Jeśli osoba nie jest uczulona, wystarczy posmarować ukąszone miejsce maścią przeciwko ukąszeniom, lub zrobić okład z cebuli, bądź plastra ziemniaka.

Użądlenie komara: ten rodzaj ukąszeń występuje najczęściej.  W tym przypadku uporczywe swędzenie możemy złagodzić maściami łagodzącymi podrażnienia. Pomóc może także posmarowanie ukąszonego miejsca octem, czy zażycie wapna.

W. W.

Ten wpis umieszczono w kategorii Aktualności, Informacje i otagowano jako , , , , , , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodawanie odpowiedzi Trackback do tego wpisu zostało zablokowane, ale możesz dodać komentarz.

2 Komentarze

 1. Maja
  Opublikowano 27 lipca 2013 at 16:38 | Permalink

  Co robić w przypadku urządlenia? Proponuję zmienić na – użądlenia – bo wstyd na stronie tytułowej. I z góry dziękuję :)

  • admin
   Opublikowano 12 sierpnia 2013 at 11:53 | Permalink

   Dziękujemy za uwagę. Poprawione. ;)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

 • Popularne słowa

 • Sonda – Twoje zdanie

  Twój ulubiony miód?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
 • ©2012 Wszelkie prawa zastrzeżone przez P. Annę Kosecką.
  Projekt i realizacja: Inpero.pl Sp. z o.o.