Początkowe wyposażenie w pasiece
Jeśli chcemy zacząć przygodę z pszczelarstwem potrzebujemy sprzętu, który jest niezbędny do pracy z pszczołami. Podstawą pracy z pszczołami jest posiadanie ula. Sklepy pszczelarskie oferują ogromny wybór uli. Najczęściej pszczelarze wybierają systemy wielokorpusowe jednak, jeśli pszczelarz nie posiada już tyle siły by dźwigać ciężkich korpusy może zdecydować się na ul typu stojak czy leżak, które od wykonującego opiekę nad pszczołami nie wymagają tyle wysiłku co ul korpusowy. Przy rodzajach ula wielokorpusowego są niewielkie różnice warto jednak pamiętać o ty, że jeśli planujemy zbierać miód spadziowy ul powinien posiadać dzieloną część gniazdową.
Kolejnym ważnym elementem do pasieki jest podstawka pod ul. Podstawka ta ma za zadanie chronić ul przed niszczeniem oraz przed bezpośrednim kładzeniem ula na ziemię. Taką podstawkę można zbić z czterech desek i zamocować je pod kątem prostym. Podstawka powinna być prostokątem o szerokości dwóch korpusów i głębokości jednego korpusu.
Warto przygotować sobie dwie skrzynki narzędziowe, skrzynkę pszczelarską oraz skrzynkę, która pomoże nam przy kryzysowych sytuacjach oraz przy drobnych naprawach. W skrzynce pszczelarskiej powinny znajdować się narzędzia takie jak: podkurzacz, paliwo do podkurzacza, zapałki, nóż, klateczki na matki, dłuta pszczelarskie, szczotka, spryskiwacz do wody, pinezki i książka pasieczna. Wszystkie te narzędzia mogą nam się przydać przy przeglądzie pszczół, dlatego warto zawsze przy sobie mieć taką skrzyneczkę. Kolejna skrzynka przyda nam się bardziej do prac remontowych czy konserwacyjnych jednak także warto takową posiadać, jej zawartość to może być mały młoteczek, szczypce, cienki drut, kartonik z gwoździkami i śrubkami, zestaw do rysowania, dłuto z rozpierakiem, taśma klejąco zapasowe zapałki i fajka szklana do wyłapywania matek pszczelich. Taki sprzęt może nam uratować sytuacje, gdy stanie się coś kryzysowego.
By pasieka mogła prawidłowo funkcjonować potrzebujemy także narzędzi pszczelarskich. Podkurzacz z miechem jest najwygodniejszym i najlepszym narzędziem, które pomoże w odymianiu pszczół. Gd pszczelarz dmnie w miech, podkurzacz wypuszcza dym, który uspokaja pszczoły a pszczelarz spokojnie może wykonać swoją pracę.
Dłuto pszczelarskie przyda się przy ścinaniu języczków woszczyzny, podważania i przesuwania ramek, odklejenie sklejonych plastrów od siebie oraz do zdrapywania zanieczyszczeń. Jeśli korpusy są mocno ze sobą złączone dłuto pszczelarskie również umożliwi łatwiejsze oddzielenie ich od siebie.
Ubranie robocze jest to specjalny strój, który chroni przed zabrudzeniami, kontaktem z propolisem, jednak głównie chroni przed użądleniami pszczół. Kombinezon powinien mieć gumowe ściągacze, nogawki warto włożyć w wysokie buty by pszczoły nie dostały się pod ubrania. Twarz powinno się chronić kapeluszem z siatką. Kapelusz musi być dobrze dopasowany by uniknąć sytuacji, w której będzie spadać z twarzy a w konsekwencji pszczelarz będzie musiał zajmować się kapeluszem a nie ulem. Rękawice pszczelarskie także powinny być dopasowane i z długimi mankietami.
Kolejnym ważnym elementem jest ramka z węzą, każda rodzina pszczół w jednym sezonie będzie potrzebowała około od 15 do 30 ramek. Pomocna może być także szczotka najlepiej z jasnym i miękkim włosiem.