Zadania pszczoły robotnicy.

Królowa, truteń, robotnica a nawet larwa są częścią pewnego organizmu. Rodzina pszczela jest ciągle w procesie odmładzanie, stare i chore osobniki pszczelej rodziny regularnie wymieniane są na nowe dzięki czemu rodzina ta może funkcjonować wiekami. Robotnice wykonują wszystkie prace w ulu oprócz rozmnażania, do tej czynności zdolna jest tylko królowa matka. Królowa także ciągle wytwarza feromony, które umożliwiają rozpoznanie pszczołom przynależności do roju.
Czystość pszczół – pszczoły miodne uwielbiają żyć w czystości, stanowi to także ważny punkt w ich strategii przetrwania, pszczoły usuwają wszelkie infekcje jednocześnie przy tym chroniąc społeczność pszczelą. W ramach utrzymania czystości i porządku w ulu pszczoły robotnice wynoszą z niego ciało obce, wyrzucają chore potomstwo, polerują i czyszczą przestrzeń mieszkalną a także zabezpieczają intruzów, których nie są w stanie wynieść z ula.

Opieka nad potomstwem – zadaniem jest ich także opieka nad potomstwem. Do tego zadania przydzielone są tylko młode pszczoły, które na początku swojego życia mają dostateczny zapas pyłku i miodu. Służba królowej także jest zadaniem tych pszczół, pielęgnują, czyszczą a także stale dotykają królową dzięki czemu zbierają jej feromony, które są w stanie przekazać co najmniej 60 pszczołom co prowadzi do szybkiego rozprowadzenia substancji po ulu.

Pszczoły w ulu także wytwarzają wosk i budują plastry. Zbieraczki są pszczołami, które są odpowiedzialne za jedzenie. Donoszą one jedzenie do pszczół odbierających a te zaś zagęszczają go. Podczas przekazywania nektaru, pszczoły zbieraczki otrzymują feromony matki dzięki którym posiadają dobrą orientację oraz są tym wabione do ula.

polski miód

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w ulu. Pszczoły miodne są w stanie regulować temperaturę ula. Przy zbyt wysokich temperaturach wachlują skrzydełkami by doprowadzić do wymiany powietrza. Pod koniec pierwszego okresu życia rozwija się gruczoł jadowy a żądło staje się twarde. W tym okresie pszczoły są bojowo nastawione, stoją na tylnych odnóżach przy wejściu do ula i kontrolują pszczoły. Każdy kto zwróci ich uwagę na siebie może zostać gryziony i kłuty.
Pszczoły ciągle się rozwijają, każda pszczoła staje się specjalistą w swojej dziedzinie, jednak na bieżąco wiedzą co dzieje się w ulu dzięki czemu mogłyby porzucić one swoją dotychczasową pracę by bez problemu przejąć obowiązki innej pszczoły.

Jako ciekawostkę można dodać, że pszczoły przewidują inne dźwięki zależne od sytuacji:

  • spokojny przelot pszczół jest niesłyszalny,
  • orientacyjny lot jest głośny,
  • lot trutni przypomina burzę,
  • wycie jest oznaką informacji o braku matki,
  • kwakanie oznacza zamkniecie w komórce królowej,
  • brzęczenie o wysokim tonie to informowanie o podejrzeniu pojawienia się wroga,
  • rójka wypełnia powietrze typowym brzęczeniem,
  • a pomruki są zawiadomieniem o nawoływaniu do źródła pożytku.