Miód gryczany z kaszub

Kaszuby to kraina lasów i jezior., bogata w piękne krajobrazy i czyste powietrze. Jest rajem dla miłośników dzikiej przyrody, szukających ciszy i spokoju. Położony w zachodniej części województwa pomorskiego region, jest jednym z najbardziej zróżnicowanych obszarów Polski. Rozciąga się od wybrzeża Bałtyku po Bory Tucholskie. Ma do zaoferowania zabytki architektury, ale przede wszystkim dary natury i zdrowe ekologiczne produkty. Między innymi dostępne w naszej szerokiej ofercie miody, a wśród nich miód gryczany.

Jak powstaje miód

Bez względu na odmianę miodu, powstaje on z nektaru kwiatowego i jest wytwarzany przez pszczoły miodne. Nektar może również pochodzić z nektarników ( specjalne gruczoły) zlokalizowanych w kwiatach lub z soku znajdującego się w liściach lub igłach roślin, czyli spadzi. Następnie pszczoły zbierają i transportują miód do ula, gdzie dojrzewa, by następnie mógł być zebrany przez człowieka.

Charakterystyka miodu

Miód gryczany jest pozyskiwany z gryki zwyczajnej, uważanej za roślinę leczniczą, która kwitnie od lipca do sierpnia. Substancja ma kolor zbliżony do herbaty. Pod wpływem słońca barwa miodu może się zmienić w czarny. Gryka dodaje słodkiemu nektarowi lekko ostry posmak. W jego skład wchodzi głównie fruktoza stanowiąc 50% oraz glukoza – 46 %. Proces krystalizacji miodu gryczanego zachodzi wolniej w odniesieniu do innych miodów, jednak kiedy już do tego dojdzie, kryształy są dużo większe,

Zastosowanie

Dzięki zawartej w miodzie rutynie, wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne. Dlatego substancja jest zalecana osobom starszym, cierpiącym na miażdżycę. Ponadto oczyszcza wątrobę usprawniając jej pracę. Wzmacnia również odporność i podnosi poziom antyoksydantów w organizmie. Zawarte w miodzie gryczanym żelazo i magnez poprawiają pracę serca i układu nerwowego, natomiast magnez przeciwdziała anemii.

Przechowywanie

Jeśli zależy nam, aby miód jak najdłużej utrzymał swoje wartości, powinien być przechowywany w szczelnym słoiczku, z dala od promieni słonecznych, w suchym miejscu. Odpowiednia dla miodu temperatura powinna wynosić kilkanaście stopni. Im cieplej, tym większa szansa na utratę dobrej jakości.

Uwaga

Należy również pamiętać, by nie poddawać miodu działaniu temperatury powyżej 40 stopni, gdyż traci on wtedy lecznicze właściwości. Dlatego dodawanie go do gorącej herbaty nie jest dobrym pomysłem.

Wyjątkowy produkt w atrakcyjnej cenie

Ekologiczny miód gryczany, wytwarzany tylko z naturalnych składników, dzięki swojemu leczniczemu działaniu, jest dobrym wyborem zarówno w okresie zimowych infekcji jak i przez cały rok. Jego aromat i smak pomogą ci się przenieść do krainy pełnej spokoju i zieleni. Zapraszamy do zapoznania się z szerokim asortymentem naszego sklepu, w którym można znaleźć nie tylko miody, ale również inne produkty pochodzenia naturalnego