Prace pasieczne zimą
Pasieka wymaga od pszczelarza nieustannej uwagi. Niezależnie od pory roku znajdą się prace, które trzeba w niej wykonać, by pszczoły mogły tworzyć zdrowy i silny rój. Okresy zimowe to czas, kiedy dogląda się rodzinę pszczelą i zabezpiecza ul. Kapryśna zima, która coraz częściej dotyczy naszego klimatu sprawia, że ul narażony jest na wilgoć, ostry wiatr, przymrożenia wylotów, nieszczelna dennica., dlatego ważne jest wykonywanie regularnych przeglądów oceniających stan ula jak również doglądanie roju.
Zdarza się, że odwilż i wyższa temperatura powodują wcześniejsze czerwienie. Pszczoły zamiast siedzieć w zwartym kłębie kręcą się i pielęgnują młode. Może to spowodować przedwczesne wyczerpanie zapasów pokarmu. Jeśli zauważymy zbyt duży ruch w ulu konieczne jest podanie pszczołom pokarmu. Możemy samodzielnie przygotować ciasto lub syrop, bądź zakupić gotowe pamiętając jednak, by nie było zbyt twarde, gdyż pszczoły zimą nie poradzą sobie z twardymi kryształkami i mogą osypać się z głodu. Śmierć pszczół może nastąpić również wtedy, jeśli pokarm będzie na zbyt odległych ramkach. Również wtedy, kiedy pszczoły siedzą w kłębie, nie pobierają pokarmu z oddalonych ramek i mimo zapasów pokarmu, mogą się osypać. Dlatego warto do nich zaglądać i obserwować, jak zachowuje się kłąb i czy pokarm jest na ramkach, do których pszczoły mają łatwy dostęp.
Na co jeszcze warto wykorzystać miesiące zimowe? Przede wszystkim na konserwację i naprawę sprzętu, przegląd czasopism branżowych czy udział w spotkaniach pszczelarzy.