Praca z pszczołami- Ciężka praca!
Ważny strój ochronny!
Każda osoba rozpoczynająca współpracę z pszczołami musi posiadać specjalny strój, który ochroni nas przed użądleniami. Jest on zbudowany z poszczególnych elementów. Pierwszym i być może najważniejszym jest specjalny kapelusz z siatką ochronną na twarz. Na drugim miejscu znajduję się kombinezon oraz solidne rękawice bartnicze. Tylko w tym ubraniu możemy zbliżyć się do ulu i rozpocząć pracę z pszczołami. Aby zmniejszyć czujność pszczół powinniśmy mieć przy sobie również sprzęt do odkurzania, za pomocą, którego odymia się pszczoły. Wykonujemy go oczywiście przed zajrzeniem do ula oraz podczas próby zbierania miodu.
Jakie narzędzia ?
Niezbędne by szybko i bezpiecznie zebrać miód, będzie dłuto pasieczne by podważyć ramki oraz stalowa skrobaczka do oczyszczania miodu ze ścianek oraz dna. Dobrze jest też posiadać stołeczek pasieczny, w którym będziemy mogli umieścić wszystkie te narzędzia. Zapewni on komfort pracy.
Obserwacja wiosenna:
Wiosna jest czasem gdzie wszystko budzi się do życia, również nasze pszczoły. Pierwszy lot wiosenny trwa ok. 25 minut. Jest to pierwszy znak dla nas by sprawdzić w jakiej kondycji są owody i czy nadal w ulu znanjduję się matka pszczół, królowa. Wiosenne porządki mają polegać też na przeglądzie ula, oczyszczeniu go oraz przejrzeniu wszystkich ramek.. Swą intesywną pracę pszczoły zaczynają już od zakwitnięcia pierwszych kwiatów cebulowych, czyli : hiacynty, tulipany, żonkile, narcyzy i szafirki. W lecie praca wre na całego więc ciągła opieka nad ulem i pszczołami jest obowiązkowa.
Miodobranie:
Z jednego ula zbiera się około 8kg miodu. Jeśli ma się odpowiednie doświadczenie można go zebrać o wiele więcej, ponieważ są pszczelarze, którzy zbierają około 100kg. Nasze pierwsze zbiory miodu nie mniej jednak nie będą wyglądały tak jak zbiory doświadczonego pszczelarza.
Pamiętajmy jednak, że pszczelarstwo nie jest dla wszystkich. W tym zawodzie potrzebna jest cierpliwość oraz zamiłowanie do natury, czego nie posiada każdy z nas.