Prace pszczelarskie w październiku

W październiku obserwujemy pszczoły, kiedy na dworze pojawi się słoneczna pogoda, powinniśmy obserwować, jak zachowują się pszczoły, czy nie ma rabunków oraz czy pszczoły wylatują z ula by zebrać resztki zbiorów. Pszczelarz powinien także doglądać, czy ule stoją stabilnie, podczas sprawdzania stabilności ula warto wykorzystać poziomnice i ustawić ule tak by były lekko pochylone do przodu, taki sposób ma na celu wyciek skraplającej się wody. Powinniśmy również sprawdzić czy daszki ulów są w dobrym stanie oraz czy ule nie przeciekają.


Październik jest miesiącem, w którym porządkujemy sprzęt do pasieki oraz sprzątamy teren wokół pasieki. Stare plastry, które są wybrakowane zbieramy do przetopienia na wosk Należy pamiętać przy plastry przetopić zanim dostanie się do nich motylica, która je zniszczy. W tym miesiącu możemy także posadzić krzewy i drzewa miododajne które przyczynią się do wzrostu ilości miodu w kolejnych latach. W październiku warto przeprowadzić także kontrolne oddymienie by sprawdzić czy zabiegi zwalczania wariozy są skuteczne, warto także sprawdzić ile pszczół się osypało, dzięki obserwacji będziemy mogli stwierdzić czy podjęte przez nas działania dają zamierzony efekt czy nie.


Jeśli zauważymy, że loty pszczół ustały, całe pasieczysko możemy zasypać mączką wapienną, która służy jako środek dezynfekujący. Sprawdzić powinniśmy także czy pobliskie drzewa podczas wiatru nie uderzają w nasze ule. Sprzęt, który używamy w sezonie powinniśmy zabezpieczyć i schować w miejsce chronione przed deszczem. Gdy temperatura opadnie do 8 stopni Celsjusz i będzie utrzymywać się na tym poziomie przez jakiś czas to pszczoły zaczynają układać się w kłąb. Część z pszczół wchodzi do pustych komórek plastrów co prowadzi do zmniejszenia się kłębu, właśnie dlatego rodzinna musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość wolnych komórek. Pszczelarz w tym okresie nie powinien zaglądać do ula tylko z własnej ciekawości, może doprowadzić to do pogorszenia warunków zimowania pszczół.
Miesiąc październik jest również czasem w którym pszczelarz po intensywnym sezonie może sobie odpocząć, wyjechać na wakacje ponieważ w tym czasie pasieka nie wymaga tyle trudu i pracy co w poprzednich miesiącach, które były czasem miodobrania.