Szukaj na stronie:

Jaką rolę spełnia matka w rodzinie pszczelej?

Matka rodziny pszczelej żyje ok trzech lat, zdarza się jednak, że żyje pięć lat i dłużej. Nie wykonuje ona żadnych prac w ulu, nie zbiera też pożytków. Jest pozbawiona gruczołów woskowych i koszyczków na trzeciej parze nóg do gromadzenia pyłku kwiatowego.  Jej narządy gębowe są słabo rozwinięte, co uniemożliwia zbieranie nektaru z kwiatów. Żądło matki ma inną budowę niż robotnicy oraz używa go jedynie w walce z innymi matkami.

W odwłoku matki rodziny pszczelej są silnie rozwiniętej jajniki, które składają się z wielu rurek jajowych, a w nich powstają wielkie ilości jajeczek. W odpowiednich warunkach młoda matka w ciągu doby składa od 1500 do 2000 jajeczek, matka wyjątkowo plenna do 3000 jajeczek.

Rola matki w pszczelej rodzinie polega na ciągłości rozwoju rodziny poprzez wydawanie potomstwa w postaci jaj. Obfitość czerwienia matki zależy od:

- dziedzicznej plenności,

- swoistych właściwości rodziny, w której się rozwijała i dojrzewała,

- ilości karmicielek otaczających matkę,

- ilości karmicielek w rodzinie,

- zapasu pokarmu w rodzinie,

- przestrzeni wolej od zaczerwienienia,  aby matka nie traciła czasu na poszukiwanie pustych komórek.

Pierwszy lot orientacyjny młodej matki odbywa się pomiędzy piątym, a szóstym dniem jej życia. Lot godowy następuje dwa dni po locie orientacyjnym w pogodny i słoneczny dzień, może odbywać się kilkakrotnie.  Kopulacja matki z trutniami także odbywa się kilkakrotnie. Unasenniona matka rozpoczyna czerwienie w 3-5 dni po ostatnim locie godowym.

Ten wpis umieszczono w kategorii Aktualności i otagowano jako , , , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink. Dodawanie odpowiedzi Trackback do tego wpisu zostało zablokowane, ale możesz dodać komentarz.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

 • Popularne słowa

 • Sonda – Twoje zdanie

  Twój ulubiony miód?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...
 • ©2012 Wszelkie prawa zastrzeżone przez P. Annę Kosecką.
  Projekt i realizacja: Inpero.pl Sp. z o.o.