Jak założyć pasiekę?

Zakładanie pasieki jest takim samym biznesem, jak zakładanie własnej firmy. Stąd też przed przystąpieniem do właściwych czynności warto przeprowadzić badanie rynku. Musimy zorientować się, czy w najbliższej okolicy występuje zapotrzebowanie na produkty, które będziemy wytwarzać i czy nasza produkcja będzie opłacalna.

Czynności jakich się podejmiemy w dalszej kolejności zależą od wielkości pasieki. Jeśli chcemy na początek założyć amatorską małą pasiekę, to wymogi będą zupełnie inne niż w przypadku zakładania dużej pasieki, kiedy musimy się już zagłębiać w wymogi gospodarki pasiecznej. Warto na początku jednak spróbować założyć mniejszą pasiekę, ponieważ
w późniejszym terminie zawsze możemy rozbudować ją o dodatkowe ule.

Pierwszym dylematem z jakim się stykamy jest wybór ula. W Polsce istnieje kilka rodzajów uli. Wszystkie one są oceniane przez pszczelarzy jako dobrze spełniające swoje zadanie. Najbardziej jednak polecają oni ule wielokorpusowe. Ułatwiają one pszczelarzowi znacznie pracę, ponieważ są całkowicie rozbieralne, dzięki czemu gospodarz może dostać się do każdej części gniazda pszczelego.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest wybór linii hodowlanej pszczół. Jest ona uwarunkowana tym, czy chcemy prowadzić pasiekę w określonej porze roku, czy przez cały rok. Warto także pamiętać o tym, że jeśli jesteśmy początkującymi pszczelarzami, to powinniśmy dla swojego dobra wybierać na początek pszczoły łagodne, ponieważ nie możemy zapominać o tym, że jesteśmy narażeni na użądlenia.

Właśnie ze względu na możliwość licznych ukąszeń każdy początkujący pszczelarz musi się wyposażyć w odpowiednią do tego typu pracy odzież ochronną oraz niezbędne narzędzia służące do jej prowadzenia. Lista potrzebnych narzędzi jest niezwykle długa, dlatego warto skontaktować się z osobami, które likwidują swoje pasieki i odkupić od nich cały sprzęt. Będzie to na pewno tańsza inwestycja niż kupowanie każdego narzędzia oddzielnie.

Pszczelarz musi także urządzić pracownię pasieczną, magazyny sprzętu, ramek, uli, miodu i innych produktów. Podczas przygotowywania tych wszystkich pomieszczeń niezwykle ważna jest lokalizacja. Ule powinny być ustawione w miejscu, gdzie pszczoły będą mieć dużo pożytku. Powinno to być miejsce suche, osłonięte od wiatru i nie będące w bezpośrednim działaniu słońca. Ule powinny być ustawione 50 m od drogi i 3 m od granicy sąsiada.

Przed przystąpieniem do zakładania własnej pasieki powinniśmy uprzedzić sąsiadów o naszym pomyśle i zapytać, czy nie są uczuleni na jad pszczeli. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji w przyszłości. Nasz pomysł musi być także poparty pewną wiedzą. Nie powinna zakładać pasieki osoba, która nie ma o tym pojęcia. Doświadczenia w tej pracy nabiera się dopiero po kilku sezonach, ponieważ mają na to wpływ warunki pogodowe. Nie jest tak, że w każdym roku będzie tak samo. Praca pszczelarza chociaż opiera się na pewnych konkretnych czynnościach jest bowiem zmienna, dlatego pszczelarz musi być przygotowany na różne sytuacje, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć prowadząc własną pasiekę. Jeśli chcemy pasiekę traktować jako hobby pamiętajmy, że pszczoły potrzebują aby poświęcać im dużo czasu. Również praca w pasiece nie kończy się z nastaniem pierwszych chłodnych dni, ale trwa właściwie cały rok. Warto skonsultować się z kimś doświadczonym przed wdrożeniem w życie tego pomysłu.