Miasta Powiatu Chojnickiego – Brusy

Brusy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Brusë, niem. Bruß, dawniej Bruski) – miasto położone w południowych Kaszubach, w woj. pomorskim, w powiecie chojnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brusy. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego. Położone w Borach Tucholskich.

Według danych z 31 grudnia 2004 liczba ludności miasta wynosiła 4 517 mieszkańców.

Brusy są położone na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 235 z drogą wojewódzką nr 236, z bezpośrednim połączeniem kolejowym z Chojnicami i Kościerzyną. W Brusach funkcjonuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej włączona w 1995 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, wyjeżdżająca rocznie do ponad stu zdarzeń, ratując życie, zdrowie oraz dobytek mieszkańców miasta, jak i gminy oraz powiatu, w którym się znajduje. W 2007 roku w Brusach odbył się IX Zjazd Kaszubów, zaś w marcu 2012 roku, VIII Dzień Jedności Kaszubów. W Brusach znajduje się modernistyczny kościół pw. Wszystkich Świętych. 17 października 2010 roku jedyne rondo w Brusach nazwano imieniem marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku.

To kolejne piękne i malownicze miasto warte odwiedzin. Brusy nadal zachowują swój niesamowity urok i kaszubskie tradycje.